Ile kosztuje (nie)naprawa auta w Szwajcarii. Zapłaciliśmy…

Dzisiaj trochę się Wam poużalam. M. nie chce już mnie słuchać, więc to jedyny sposób aby świat dowiedział się, jakiego mamy pecha!naprawa auta w Szwajcarii

Zacznę od tego, że Laguna kolejny raz szczęśliwie dowiozła nas do celu. Koniec pozytywów. Po jakichś siedmiu dniach musieliśmy pojechać do sąsiedniej miejscowości aby załatwić standardowe formalności w Urzędzie Gminy. Wsiadamy do samochodu. Nie odpala. Pomyślałem, że to na pewno wina akumulatora. Ujemna temperatura, dłuższy okres bez uruchamiania. Idziemy pieszo. Nawigacja pokazuje 2 km, więc w zasadzie nie potrzebujemy samochodu. Po 20 minutach jesteśmy na miejscu. Tylko że tam nic nie ma. Pytamy jakiegoś przechodnia, okazuje się że chodzi o jeszcze inną miejscowość. Lecimy na pociąg. Stacja, na której powinniśmy wysiąść miała bardzo podobną nazwę do stacji znajdującej się w przeciwnym kierunku. Oczywiście kupiliśmy niewłaściwe bilety, o czym poinformował nas kontroler, mierząc nas podejrzliwym wzrokiem. Udało się jakoś załagodzić sprawę, jednak musieliśmy wysiąść na następnym przystanku (jeden przed docelowym) aby w kasie wymienić bilety. Na miejscu, w Urzędzie Gminy sympatyczna Pani oznajmiła, że brakuje nam dokumentu wymeldowania z poprzedniego miejsca zamieszkania. Wracamy. Na stacji kolejowej dowiadujemy się, że coś jest nie tak z pociągiem i musimy czekać na podstawienie autobusu. Nie szkodzi!

Radości ciąg dalszy

Dotarliśmy z powrotem do samochodu. Przewidziawszy sytuację, zabrałem z domu prostownik. Podczas odkręcania akumulatora zauważyłem za wycieraczką na wpół przysypany śniegiem mandat za niewykupienie biletu (nie otrzymaliśmy jeszcze karty parkingowej). naprawa auta w Szwajcarii, mandat20 CHF kary – mogło być gorzej. Bierzemy akumulator i jedziemy z nim na górę. Prostownik okazuje się niesprawny, jednak jeszcze nic straconego. Kolega z Austrii pracujący na kuchni zaoferował pożyczenie własnego. Po całonocnym ładowaniu wracamy z nim na dół. Próba generalna oczywiście nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Prostownik był niewielki, przeznaczony głównie do ładowania baterii od motoru. Uznałem, że to na pewno niewystarczająca moc urządzenia jest wszystkiemu winna. Idziemy do pobliskiego warsztatu samochodowego, gdzie za ładowanie akumulatora zażyczyli sobie 27 CHF. Trudno, nie mamy innego wyjścia. Umawiamy się na następny dzień. Samochód oczywiście nadal nie odpala. Sytuacja zrobiła się nieciekawa. Dwóch kolegów ze Słowacji (mamy tu małe multikulti) pomogli mi wypchnąć pojazd na środek parkingu, żeby spróbować odpalić go kablami rozruchowymi pożyczając prąd z ich samochodu. Nic z tego. Wpadłem na pomysł, że nagram filmik z próby odpalenia auta i wrócę z nim do warsztatu aby poprosić o radę. Tak też zrobiłem. Po 10 minutach, wracamy z jednym z mechaników w celu obejrzenia tego okazu. Fachowiec mniej więcej lat 30 stwierdził, że musi zabrać go na warsztat bo w takich warunkach nie jest w stanie nic zaradzić. Umawiamy się na następny dzień w celu poznania diagnozy.

Wycena

Około 9:00 jesteśmy już na miejscu gdzie dowiadujemy się, że mechanik nie wie co dolega naszej maszynie. Żeby nie przedłużać, sytuacja ciągnie się jeszcze 2 kolejne dni. Postanowiliśmy, że zabieramy z tego łez padołu nasze maleństwo bo Pan ewidentnie kaleczył swoje rzemiosło. Usłyszawszy naszą decyzję stwierdził, że ma jeszcze 2-3 pomysły co to może być i postara się to sprawdzić. W sumie od niechcenia zapytaliśmy ile to może kosztować. Odpowiedź omal nie zwaliła mnie z nóg. Do tej pory oszacował swoją pracę na jakieś 300 – 400 CHF. A jeszcze ma coś sprawdzać! Miarka się przebrała. Przecież to z całym szacunkiem znaczna cześć wartości samochodu. Nie omieszkałem poinformować go co sądzę o jego wycenie. Odparł, że lepiej zezłomować ten samochód bo w Szwajcarii jest warty równo 0. Ooo, pchasz się w gips kolego – pomyślałem. Moja mina sprawiła, że zaproponował sprawdzenie tych ewentualności bez dodatkowych kosztów. Umówiliśmy się, że zadzwoni do nas około 15:00 i powie czy zrobił auto, czy nie. Godzina 15:30 – cisza. Ostatni wagonik którym możemy wrócić na noc do restauracji jedzie o 16:30 – później zostajemy ‘’odcięci’’. Szybko jedziemy na dół, w międzyczasie dzwonię do Pana nazwijmy go Franz. Nie odbiera. naprawa auta w Szwajcarii, warsztatNa miejscu w warsztacie czeka jego równie ogarnięty kolega, który prosi abyśmy poczekali maksymalnie godzinę na naszego diagnostę. Nie mamy tyle czasu. Moje nerwy wisiały na włosku, chciałem mieć już samochód z powrotem na parkingu i zapomnieć o całej sytuacji.

Konfrontacja

Franz nr 2 dzwoni do Franza 1. Przekazuje mi telefon i zaczyna się ostateczna wycena. 300 CHF. Samochód niesprawny, facet nawet nie wie co mu jest. Przedstawia mi kosztorys tłumacząc się ceną prądu!! oraz tym, że samochód zajmował miejsce na warsztacie. Tylko czy to jest moja wina, że przez 3 dni nie potrafili nawet wskazać co jest przyczyną awarii? Wszystko rozumiem. Są sytuacje, kiedy sprawa jest naprawdę skomplikowana. Ale pierwszy raz spotkałem się z mechanikiem, który każe złomować auto (koszt utylizacji to wg niego 200 CHF, co jest tańszą opcją niż transport do Polski). Za każdym razem kiedy wchodziłem do warsztatu samochód stał z otwartą maską i nikt się nim nie zajmował. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że potrafię 10 minut w języku niemieckim wymieniać się argumentami na temat naprawy auta. Cenę udało się zredukować o 50 CHF, co i tak w żaden sposób mnie nie satysfakcjonowało. Auto zostało odholowane z powrotem na parking a my odchudziliśmy się o jakieś 1000 zł. Uff! Trochę mi lepiej. Niestety, to nie koniec naszych tarapatów. Ale może nie wszystko na raz.

Czy Wam zdarzały się jakieś nieprzyjemne sytuacje związane z naprawami samochodu? A może auto odmówiło posłuszeństwa za granicą? Podzielcie się w komentarzach. 🙂

A! I tak dla rozluźnienia atmosfery. Słowacy mówią na prostownik ‘’nabijaczku’’ ;D Podoba mi się. 🙂

K.

Leave a Reply

12 thoughts on “Ile kosztuje (nie)naprawa auta w Szwajcarii. Zapłaciliśmy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge