Testowanie kosmetyków na zwierzętach – wybieraj świadomie.

Kilka dni temu wyświetlił mi się na Facebook`u link do artykułu z listą firm, które testują swoje kosmetyki na zwierzętach oraz tych, które tego nie robią. Weszłam na niego z czystej ciekawości. Szczerze mówiąc nigdy nie interesowałam sie tym tematem. Ba! W ogóle nie zdawałam sobie sprawy ze skali problemu. Pomimo tego, że prawo UE zabrania takich działań od dobrych kilku lat, to metody testowania produktów na zwierzętach dalej są praktykowane, a wszelkie przepisy są po prostu „omijane”.

Czytając pierwszą listę dot. marek testujących swoje kosmetyki na zwierzętach złapałam się za głowę. Jest tam większość znanych i naprawdę lubianych firm. Gdybym chciała wyrzucić z łazienki kosmetyki marek, które znalazły się na wykazie, zostałaby jedynie garstka produktów..

Druga lista z markami „cruently free” jest znacznie krótsza. Wielka szkoda. Są tam jednak również znane firmy, które ja osobiście lubię i części z ich asortymentu od dłuższego czasu używam.

testowanie na zwierzętach. laboratorium, cruelty free, testing on animals

Po przeczytaniu tego artykułu naszła mnie pewna refleksja.. Może nie ma alternatyw? Może testowanie kosmetyków na zwierzętach to jedyna droga aby wypuszczać na rynek produkty, które będą służyły ludziom, które będą dla nas bezpieczne, które nie będą nam robić krzywdy? MOŻE. Okazało się, że jest to kompletna BZDURA!

małpa, cruelty free, testowanie na zwierzętach, kosmetyki

 

Alternatywy?

Szukając głębiej, znalazłam informacje iż na obecnym stopniu rozwoju istnieje bardzo wiele alternatyw. Są to m.in. symulacje komputerowe, doświadczenia na sztucznej skórze czy chociażby testy In Vitro. Co ciekawe mogą być one dużo bardziej wiarygodne niż testy na zwierzętach. Problem jednak polega na tym, że są to metody droższe – ale nie nieopłacalne. Niestety żyjemy w czasach, w których najwyższą wartością są pieniądze, dlatego tak ciężko jest całkowicie wyeliminować nieetyczne zachowania firm kosmetycznych.

laboratorium, cruelty free, testowanie na zwierzętach

Co ciekawe, doświadczeniu nie są poddawane jedynie myszy, szczury, czy króliki. Są to również małpy, psy, koty i wiele innych zwierząt. Czy naprawdę, jakikolwiek krem do twarzy czy balsam jest tego warty? Według mnie absolutnie nie. Dlatego mam zamiar powykańczać wszystkie kosmetyki firm, które nie są cruelty free i po prostu więcej ich nie kupować. Zdaje sobie sprawę, że świata nie zmienię, ale mogę mieć wpływ na to jak ja się będę z tym czuła i być może zainspiruję również kogoś z Was do podobnych zmian.

testowanie na zwierzętach, testing on animals, cruelty free, kosmetyki

Warto być świadomym konsumentem. Zdawać sobie sprawę z tego jaki biznes nakręcamy i jakie są tego koszty. Nie zawsze najważniejsza jest cena. A uwierzcie mi, że jest wiele bardzo fajnych marek kosmetycznych z wartościowymi produktami i wcale nie w kosmicznych cenach. Przedstawię Wam poniżej wybrane marki, które testują na zwierzętach, i które nie testują. Wybór należy do Was, ale mam nadzieję, że tak jak ja po przeczytaniu innego artykułu na ten temat otworzycie trochę oczy i będziecie bardziej świadomi. 😉

 

FIRMY TESTUJĄCE NA ZWIERZĘTACH:

Always Durex LaRoche Posay
Avon Products, Inc. Estee Lauder M.A.C. Cosmetics
Axe Garnier Max Factor
Clinique Head & Shoulders Maybelline
Dove L’Oreal USA Neutrogena
Pampers Pantene Nivea
Revlon Sephora Cosmetics Yves Rocher

 

FIRMY CRUELTY FREE:

Ardell Evree Mokosh
Beauty Blender KOBO Nacomi
Catrice Lavera Orientana
Clochee Lily Lolo Real Techniques
Ecocera Make Me Bio Resibo
Essence Miya The Balm

 

 

 

Na koniec polecę Wam jeszcze kilka blogów, które zajmują się tematem i  na które warto zaglądać w poszukiwaniu rzetelnej wiedzy. 😉

http://www.happyrabbitblog.pl/

https://logicalharmony.net/

http://kocieuszy.blogspot.com/

https://veganisland.pl/

Dajcie znać w komentarzach co myślicie o temacie.

Pozdrawiam!

M.

W ostatnim czasie porwaliśmy się również na YT. Zapraszamy do oglądania naszych vlogów TU! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej. 🙂

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge